Akide şekeri

AKİDE ŞEKERİ

Akide şekeri geleneksel bir Türk şekeridir. Türk ve Osmanlı Mutfağı’nın en eski şekerleme türlerinden biridir. Akide sözcüğü Arapça akit (sözleşme, inanç, bağlılık) sözcüğünden gelir.

Osmanlı Devleti’nde yeniçerilere ulufe töreninde yemek verilirmiş. Kapıkulu askerleri de dağıtılan ulufeden memnun kalırlarsa akide şekeri dağıtırlarmış. Böylece bu renkli şekerler askerlerin padişaha memnuniyetini ve bağlılığını gösteren bir sözleşmeyi işaret edermiş. (Akdim devam ediyor manasında)

 

 

Akide şekerinin geçmişi 16.y.y’a kadar uzanır. Benzersiz lezzetinin ardında yatan sır, şekerin ve meyvenin saatler boyunca bakır kaplar içerisinde yavaşça kaynatılarak karıştırılmasıdır. Bu aromatik lezzet daha sonra mermer tezgahlar üzerine dökülür ve becerikli ellerle hızlıca yoğrulur. Karıştırılıp yoğrulmuş olan bu lezzet daha sonra özel şeker makasları kullanılarak kesilerek son halini alır.

 

Mevlütler’de sunulan bu rengarenk akide şekerleri ayrıca cenaze evlerinde, evlilik ve doğum gibi önemli sosyolojik törenlerde adeta olmazsa olmaz bir simgedir.

Fındıklı akide şekeri, Limonlu akide şekeri , Tarçın akide şekeri ve Susam akide şekeri en önde gelen akide şekeri çeşitleridir. Tarçınlısı en çok tercih edilenidir

 ETİKET;

Akide şeker

Akide şekeri çeşitleri

Fındıklı akide şekeri

Naneli akide şekeri

Akide şekeri fiyatları

Tarçınlı akide şekeri

Hediyelik akide şekeri

Mevlüt akide şekeri